وبلاگ دکتر

سکس تراپی چیست؟

 • خانه
 • -
 • سکس تراپی
 • -
 • سکس تراپی چیست؟

سکس درمانی چیست؟

سکس تراپی، نوعی گفت و گوی درمانی است که برای کمک به زوج ها و افراد طراحی شده است تا عوامل موثر در رابطه ی جنسی مثل عوامل پزشکی، روانی، شخصی و عاطفی را بهبود بخشند. هدف نهایی مشاوره جنسی، ایجاد یک رابطه ی درست و لذت بخش است.

 

بیش از 40 درصد زنان و 30 درصد مردان، در طول زندگی خود، یکی از اختلالات عملکرد جنسی را تجربه کرده اند. بنابراین اگر شما هم به یکی از اختلالات زیر دچار هستید، کافی است به یک سکس تراپیست مراجعه کنید.

این اختلالات شامل موارد زیر است:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی دردناک و خشن
 • فتیش های جنسی ناخواسته

 

داشتن یک رابطه ی جنسی سالم، در زندگی مشترک بسیار مهم است و نباید آن را نادیده گرفت. صمیمیت و راحت بودن شریک جنسی، در طول رابطه اهمیت بسیاری دارد. اما گاهی ممکن است اختلالات در عملکرد جنسی، زوجین را از یکدیگر دور کند و برقراری رابطه ی جنسی بین آن ها دشوار باشد.

سکس تراپی، به درمان این اختلالات کمک می کند تا افراد یک رابطه ی ایده‌آل داشته باشند.

 

سکس درمانی

سکس تراپیست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوره ی جنسی، همانند دیگر مشاوره های درمانی با گفت و گو آغاز می شود. بنابراین شما باید از احساسات، کمبود ها، تجربیات و ضعف و نگرانی های خود صحبت کنید تا روند درمان آغاز شود. سکس تراپی به شما کمک می کند تا ضعف های خود را شناسایی کنید و عملکرد بهتری در طول رابطه داشته باشید.

در جلسات اولیه، سکس تراپیست با شما و شریک جنسیتان صحبت می کند تا بتواند چالش های عاطفی و جنسی شما را پیدا کند و راه حلی برای آنها ارائه دهد.

 

در طول روند درمان، یک سکس تراپیست خوب، طرف یک نفر را نمی گیرد تا دیگری را متقاعد کند، بلکه به بررسی مشکل دو طرف می پردازد. همچنین، یک سکس تراپیست به شما آموزش رابطه ی جنسی نمی دهد و همانند دیگر مشاور ها، فقط با گفت و گو مشکل را برطرف می کند.

سکس تراپیست به شما، در پذیرش مشکلات و نقص ها کمک می کند تا بتوانید آن ها را مدیریت کنید. این پذیرش به معنای ایجاد آرامش و تشویق برای تغییر است.

اگر یک مشکل فیزیکی مانند ولوودینیا یا ناتوانی جنسی ناشی از تشعشعات سرطان پروستات وجود داشته باشد و درمانگر شما تشخیص دهد که اختلال عملکردی که تجربه می کنید نتیجه یک نگرانی جسمی جنسی است، ممکن است شما را به پزشک معرفی کند.

 

چه کسانی به سکس تراپی نیاز دارند؟

اولین کسی که می تواند تشخیص دهد که شما به سکس تراپی نیاز دارید یا خیر، خود شما و سپس شریک جنسی شماست. اگر این احساس در شما وجود دارد که کاهش کیفیت رابطه ی جنسی شما، در روابط شما تاثیر گذار است باید به یک مشاور جنسی مراجعه کنید.

برخلاف آنچه برخی معتقدند، هیچ چیز عجیب، انحرافی یا ناهنجاری پشت درب مطب یک سکس تراپیست در جریان نیست. در واقع، رابطه جنسی با سایر اشکال مشاوره روانشناختی تفاوت چندانی ندارد. سکس تراپی، نوعی روان درمانی به شمار می رود که مشکلات فیزیکی احتمالی را در رابطه جنسی بررسی می کند.

مراجعه به درمانگر

وقتی زن و شوهری با مشکل جنسی وارد می‌شوند، یک سکس تراپیست سعی می‌کند بفهمد که هر یک از آنها چگونه می‌توانند در این موضوع نقش داشته باشند. درمانگران جنسی رفتار زوج ها را مورد بررسی قرار می دهند و به تدریج آن را برای مراجعه کننده تفسیر می کنند و راه حل هایی ارائه می دهند.

 

سکس تراپیست

چیز هایی که قبل از مراجعه باید بدانید!

وقتی تصمیم گرفتید به یک سکس تراپیست مراجعه کنید، نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

نکته اول: سکس تراپیست ها برای همه، یک نسخه نمی پیچند! بنابراین مهم است که شما چقدر بتوانید با سکس تراپیست خود احساس راحتی داشته باشید تا بتوانید مشکلات خود را مطرح کنید. از طرف دیگر شما باید به سکس تراپیست خود اعتماد کامل داشته باشید. در غیر این صورت باید مشاور خود را تغییر دهید.

نکته دوم: درست است که رابطه ی جنسی، یک رابطه ی دو نفره است، اما گاهی شما باید به تنهایی برای سکس تراپی اقدام کنید. اگر در طول دوره ی درمان، نگرانی های شما در مورد رابطه ی جنسی رفع نشد و احساس کردید که باید رابطه ای قوی تر ایجاد کنید، پارتنر خود را به مشاوره، دعوت کنید. البته لازم است پیش از مراجعه انفرادی و یا دو نفره، با پارتنر خود مشورت کنید.

نکته سوم: مسیر! شاید این نکته از نظر شما بی اهمیت باشد. اما گاهی به خاطر ترافیک و دوری مسیر، بعضی از افراد درمان خود را، رها کرده اند. بنابراین در هنگام انتخاب سکس تراپیست به این نکته توجه کنید. اگر سرتان شلوغ است و نمی توانید به صورت حضوری به مطب مراجعه کنید، می توانید جلسات درمانی خود را به صورت آنلاین پیش ببرید.

 

رابطه ی سالم

داشتن یک رابطه جنسی منظم و بی خطر، تاثیر زیادی روی سلامت زندگی شما دارد. از فواید فیزیکی و عاطفی یک رابطه جنسی سالم، می توان به کاهش فشار خون، سلامت بهتر قلب و کاهش استرس اشاره کرد. ممکن است رابطه جنسی، برای برخی از افراد فقط جنبه ی سرگرم کننده و رفع نیاز داشته باشد.

در مقابل ممکن است برای برخی از افراد، رابطه جنسی یک ترس بزرگ و مانعی برای برقراری رابطه ی سالم باشد. اختلال در رابطه جنسی می تواند منجر به عوارض رابطه، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود.

سکس تراپی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و حذف چالش های رابطه جنسی است. یکی از دلایلی که ممکن است به کاهش کیفیت رابطه جنسی منجر شود، گردش خون پایین است. نگرانی های روانی مثل استرس، اضطراب و دیگر موارد مربوط به برقراری ارتباط باشند.

سکس درمانی  به زوج‌ها و افراد برای برقراری ارتباطی صادقانه و بی نقص می‌تواند کمک کند تا راهی برای جلوگیری از بروز هرگونه چالش یا نگرانی پیدا کنند.

 

رابطه جنسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.